MENU
CZYTASZ TERAZ

Zmarł ks. Prałat Stanisław Dziedzic – emerytowany proboszcz parafii w Sękowej

kategoria: Aktualności

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach

  ul. 11-go Listopada 89
38-300 Gorlice

   18 352 24 36

MSZE ŚWIĘTE

Nd: 7:00 | 9:00 | 11:00 | 18:00

Pn-Sb: 6:30 | 18:00

KANCELARIA

Wtorek, środa, czwartek, piątek po wieczorowej Mszy św.

W sprawach pilnych o każdej porze.

BIBLIOTEKA

Czynna w niedziele i święta po Mszach św. o godz. 9:00 i 11:00. 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

ROK LITURGICZNY

 

ROK LITURGICZNY

 

ks. Stanisław Dziedzic

W wieku 81 lat zmarł ks. Stanisław Dziedzic. Pogrzeb, pod przewodnictwem J.E. ks. Biskupa Jana Wątroby, odbędzie się w poniedziałek (16. listopada) o godz. 13:00.

Ks. Stanisław Dziedzic, urodził się 8 maja 1934r. w Święcanach. Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum ukończył w Bieczu. Po maturze, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie ukończył studia Teologiczne. 24 czerwca 1958r. obronił pracę magisterską, osiągnął tytuł magistra Teologii. W tym samym dniu przyjął święcenia kapłańskie. Swoją duszpasterską posługę rozpoczął w sierpniu 1958r. jako wikary w Krużlowej Wyżnej. W miejscowości tej spędził 6 lat. W 1964r. został przeniesiony do Sękowej, gdzie przez pierwsze dwa lata był wikarym, by później objąć probostwo, które sprawował, aż do przejścia na emeryturę w roku 2005. Za wybitne zasługi w dziedzinie ochrony zabytków, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, medalem „Zasłużony Kulturze- Gloria Artis”, uhonorowano go też m. in. tytułem CONSERYATOR ECLESIAE oraz Nagrodą Brata Alberta.

Podczas ponad pięciu dekad sprawowania posługi kapłańskiej w Sękowej doprowadził do kompleksowej odnowy zabytkowych świątyń w swojej parafii. Dwie z nich – kościół drewniany św. Filipa i Jakuba oraz cerkiew grecko-katolicka w Owczarach – figurują dziś na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Rokrocznie do odnowionych kościołów przybywają tysiące turystów z całego świata, podziwiając piękno architektury, zdobień i zgromadzonych w nich zabytków.
Za swą służbę dla rodzinnej ziemi Ksiądz Prałat Stanisław Dziedzic otrzymał wiele tytułów i odznaczeń, między innymi Krzyż Kawalerski Polonia Restituta, medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Conservator Ecclesiae.

UDOSTĘPNIJ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

PRZECZYTAJ TAKŻE

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

NOWENNA

 

DO MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

cropped-obraz-mbnp-1.jpg

O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją. Nie liczę na moje zasługi, ani na moje dobre uczynki, ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską…

VIDEO

 

VIDEO

 

AUDIO

 

AUDIO

 

TWITTER

 

FACEBOOK

 

WIADOMOŚCI

WIADOMOŚCI

RADIO WATYKAŃSKIE

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA

DIECEZJA RZESZOWSKA

RADIO WATYKAŃSKIE

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

YOUTUBE

KSM GORLICE GLINIK

FACEBOOK

@diecezjarzeszowska