![](https://nieustajacejpomocy.gorlice.pl/wp-content/uploads/2022/09/XII-TW-1024x612.jpeg)
Hasłem tegorocznego, XII Tygodnia Wychowania, który będzie trwał od 11 do 17 września 2022 roku, są słowa z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyć nam będzie postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, wspaniałego duszpasterza, wielkiego patrioty i wychowawcy zatroskanego o dobro dzieci i młodzieży, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 roku.
Myślą przewodnią tegorocznego XII Tygodnia Wychowania w Kościele w Polsce będą słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). W tym czasie nie zabraknie też nawiązań do św. abp. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa metropolity lwowskiego i wieloletniego rektora Uniwersytetu Lwowskiego, zasłużonego na polu działalności wychowawczej, którego setna rocznica śmierci przypada w tym roku szkolnym – 20 marca 2023 r.
Z okazji Tygodnia Wychowania biskupi przygotowali zapowiadający go list pasterski. Wskazali w nim m.in. na potrzebę: perspektywy wiary w wychowaniu, poprzedzania modlitwą życiowych decyzji, włączania się w dzieło ewangelizacji oraz troski o formację stałą dorosłych. „Dojrzała decyzja pójścia za Jezusem wymaga konkretnych odniesień do naszego całego życia, w tym także do dzieła wychowania. Musimy więc pytać siebie nieustannie, w jaki sposób my, jako wychowawcy, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, uwzględniamy w naszych relacjach z wychowankami to, że jesteśmy uczniami Chrystusa?” – czytamy w liście.
Nawiązując do słów abp. Bilczewskiego, w których ukazywał on osobę Jezusa Chrystusa jako ideał człowieka, biskupi zachęcili rodziców, duszpasterzy i katechetów do „włączenia się w dzieło ewangelizacji, której celem jest budowanie zażyłej więzi z Jezusem”. Na zakończenie listu zaprosili wszystkich do włączenia się w przeżywanie XII Tygodnia Wychowania w Polsce.
Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Obchodzony jest we wrześniu każdego roku, jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz o ich wychowanie. W tym roku obchodzony jest po raz dwunasty.
Źródło BP KEP