MENU

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach

  ul. 11-go Listopada 89
38-300 Gorlice

   18 352 24 36

MSZE ŚWIĘTE

Nd: 7:00 | 9:00 | 11:00 | 18:00

Pn-Sb: 6:30 | 18:00 

KANCELARIA

Wtorek, środa, czwartek, piątek po wieczorowej Mszy św.

W sprawach pilnych o każdej porze.

BIBLIOTEKA

Czynna w niedziele i święta po Mszach św. o godz. 9:00 i 11:00. 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

ROK LITURGICZNY

 

ROK LITURGICZNY

 

Uroczystość Bożego Ciała: co warto wiedzieć?

Już w najbliższy czwartek (20 czerwca) przeżywać będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Główne obchody oraz procesja będzie mieć miejsce na Osiedlu Górnym, gdzie od godz. 10:30 rozpocznie się Msza św. Po niej przejdziemy procesją eucharystyczną, która jest częścią liturgii, zatem powinna mieć pobożny charakter. Pamiętajmy, aby zachować modlitewne skupienie. Nasza redakcja zadba o obsługę medialną i uwiecznienie tych wydarzeń w relacji zdjęciowej, zaś nad bezpieczeństwem czuwać będzie Policja.

Prosimy mieszkańców Górnego Osiedla o posprzątanie placu, uliczek, przygotowaniu ołtarzy i udekorowaniu okien w mieszkaniach. Prosimy, aby:

-pierwszy ołtarz przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Wyszyńskiego nr 25, 29, 31.

-drugi ołtarz przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Sikorskiego nr 3, 5, 7.

-trzeci ołtarz przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Sikorskiego nr 1 i z ul. Wyszyńskiego nr 33

-czwarty ołtarz przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Wyszyńskiego nr 17 i 19.

Konstrukcje ołtarzy prosimy o odebranie we wtorek po południu.

Prosimy, by ołtarz główny, przy którym zostanie odprawiona Msza św. przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Wyszyńskiego nr 23, 27, 35 oraz mieszkańcy domów prywatnych Górnego Osiedla.


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest zawsze w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Początki tej uroczystości sięgają XIII w., kiedy to miała miejsce pierwsza procesja eucharystyczna.

Następnie papież Urban IV (29 VII 1261 – 2 X 1264), który wcześniej był archidiakonem katedry w Liege i patriarchą Jerozolimy, w roku 1264 wprowadził to święto w Kościele jako festum Corporis Christi (święto Ciała Chrystusa). Papież Urban IV ustanowił tę uroczystość bullą „Transisturus”. Impulsem bezpośrednim do ustanowienia święta miał być cud, jaki wydarzył się w Bolsenie. Kiedy kapłan podczas Mszy św. łamał zgodnie z rytem konsekrowaną Hostię, ta niespodziewanie zaczęła krwawić. Krew sączyła się po jego palcach i spłynęła na korporał. Papież Urban IV, który w tym momencie przebywał w Orvieto, zawiadomiony o tym cudzie, zabrał święty korporał. Do dnia obecnego znajduje się on w bogatym relikwiarzu w katedrze w Orvieto. Urban IV polecił również św. Tomaszowi z Akwinu opracowanie tekstów liturgicznych do Mszy św. i do Liturgii Godzin kapłańskich. Akwinata uczynił to po mistrzowsku. Tekstów tych używa się do dziś – zwłaszcza często śpiewany jest hymn „Pange lingua” („Sław, języku”…) i jego dwie ostatnie zwrotki („Przed tak wielkim Sakramentem”).

Wkrótce świętu zaczęły towarzyszyć uroczyste procesje. Początkowo, w latach 1265-75 odbywały się one w Kolonii, a w XV wieku – w całych Niemczech, Anglii, Francji, Polsce i północnych Włoszech. W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało świętowano w 1320 r. w diecezji krakowskiej, na polecenie biskupa Nankera. Niektóre źródła podają, że po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Śpiew Ewangelii przy czterech ołtarzach pojawia się w diecezji płockiej ok. 1430 r.
Papież Klemens V (5 VI 1305 – 20 IV 1314) odnowił święto, które po śmierci Urbana IV zaczęło zanikać. Papież Jan XXII (7 VIII 1316 – 4 XII 1334) zatwierdził je dla całego Kościoła. W 1391 r. papież Bonifacy IX nakazał obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono.
Zwyczaj organizowania procesji Bożego Ciała w Rzymie, na via Merulana (od Bazyliki św. Jana na Lateranie do Bazyliki Matki Bożej Większej), przywrócił Jan Paweł II w pierwszym roku swojego pontyfikatu. Zwyczaj ten został bowiem zawieszony w 1870 r., po upadku Państwa Kościelnego.

źródło: własne oraz niedziela.pl

UDOSTĘPNIJ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

PRZECZYTAJ TAKŻE

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

NOWENNA

 

DO MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY

cropped-obraz-mbnp-1.jpg

O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją. Nie liczę na moje zasługi, ani na moje dobre uczynki, ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską…

VIDEO

 

VIDEO

 

AUDIO

 

AUDIO

 

TWITTER

 

TWITTER

 

WIADOMOŚCI

WIADOMOŚCI

RADIO WATYKAŃSKIE

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA

DIECEZJA RZESZOWSKA

RADIO WATYKAŃSKIE

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

YOUTUBE

KSM GORLICE GLINIK

FACEBOOK

@diecezjarzeszowska