Podczas Mszy św. najważniejsze jest nasze duchowe usposobienie i otwartość na dary Bożej łaski, wypływające z sakramentu Eucharystii. Niemniej jednak, nasze uczestniczenie w niej, łączy się także z konkretną zewnętrzną postawą.
OBRZĘDY WSTĘPNE: Na początku Mszy św. przyjmujemy postawę stojącą. Podczas aktu pokuty, jeśli wypowiada się słowa: „Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina” trzykrotnie uderzamy się w piersi w geście skruchy i żalu za grzechy. Postawę stojącą utrzymujemy do rozpoczęcia Liturgii Słowa.
LITURGIA SŁOWA: Podczas czytań mszalnych oraz psalmu responsoryjnego siedzimy. Wstajemy, gdy rozpoczyna się aklamacja „Alleluja” lub „Chwała Tobie … ” przed Ewangelią. Kiedy celebrans wypowiada zdanie: „Słowa Ewangelii wg …”, czynimy kciukiem trzy niewielkie znaki krzyża (na czole, ustach i piersi). Stoimy do zakończenia Ewangelii. Siadamy, gdy jest kazanie bądź homilia. Stoimy podczas odmawiania „Wierzę …” oraz modlitwy wiernych.
LITURGIA EUCHARYSTII: Podczas przygotowania darów siedzimy. (Może się zdarzyć, że w czasie Mszy św. używa się kadzidła; wtedy wstajemy na okadzenie kapłana). Wstajemy na wezwanie: „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę …” i NIE klękamy po śpiewie „Święty, święty”, ale stoimy podczas CAŁEJ Modlitwy Eucharystycznej (z wyjątkiem konsekracji – ministranci sygnalizują dzwonkami, kiedy należy klęknąć i wstać), wstajemy na aklamację po konsekracji i stoimy już cały czas, aż do zakończenia śpiewu „Baranku Boży …”. W czasie wypowiadania słów konsekracji oraz ukazywania nam Hostii i kielicha z Krwią Pańską, nie czynimy żadnych gestów. (czyli np. nie uderzamy się w piersi lub nie skłaniamy głowy. Patrzymy w kierunku ołtarza.) W czasie znaku pokoju możemy najbliższym osobom podać rękę lub po prostu im się ukłonić. Klękamy po śpiewie albo recytacji „Baranku Boży…”. Wypowiadając na klęczkach zdanie: „Panie nie jestem godzien…” nie wykonujemy żadnych gestów. Komunię św. możemy przyjąć na stojąco bądź klęcząc na stopniu. Wracamy na swoje miejsce. Na wezwanie kapłana „Módlmy się” – wstajemy.
OBRZĘDY ZAKOŃCZENIA: Podczas ogłoszeń parafialnych siedzimy. Wstajemy na wezwanie „Pan z wami”. Błogosławieństwo i rozesłanie przyjmujemy w postawie stojącej. Ksiądz nas błogosławi, a my czynimy znak krzyża. Stoimy do momentu wejścia celebransa do zakrystii. Przez cały czas trwania liturgii włączamy się w śpiewy i odpowiadamy na wezwania.
Osoby chore lub starsze, lub z małym dzieckiem, mogą siedzieć w trakcie Mszy świętej.