MENU
CZYTASZ TERAZ

Postawy w czasie Liturgii

kategoria: Aktualności

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach

  ul. 11-go Listopada 89
38-300 Gorlice

   18 352 24 36

MSZE ŚWIĘTE

Nd: 7:00 | 9:00 | 11:00 | 17:30

Pn-Sb: 6:30 | 17:30

KANCELARIA

Wtorek, środa, czwartek, piątek po wieczorowej Mszy św.

W sprawach pilnych o każdej porze.

BIBLIOTEKA

Czynna w niedziele i święta po Mszach św. o godz. 9:00 i 11:00. 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

ROK LITURGICZNY

 

ROK LITURGICZNY

 

Podczas Mszy św. najważniejsze jest nasze duchowe usposobienie i otwartość na dary Bożej łaski, wypływające z sakramentu Eucharystii. Niemniej jednak, nasze uczestniczenie w niej, łączy się także z konkretną zewnętrzną postawą.

OBRZĘDY WSTĘPNE: Na początku Mszy św. przyjmujemy postawę stojącą. Podczas aktu pokuty, jeśli wypowiada się słowa: „Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina” trzykrotnie uderzamy się w piersi w geście skruchy i żalu za grzechy. Postawę stojącą utrzymujemy do rozpoczęcia Liturgii Słowa.

LITURGIA SŁOWA: Podczas czytań mszalnych oraz psalmu responsoryjnego siedzimy. Wstajemy, gdy rozpoczyna się aklamacja „Alleluja” lub „Chwała Tobie … ” przed Ewangelią. Kiedy celebrans wypowiada zdanie: „Słowa Ewangelii wg …”, czynimy kciukiem trzy niewielkie znaki krzyża (na czole, ustach i piersi). Stoimy do zakończenia Ewangelii. Siadamy, gdy jest kazanie bądź homilia. Stoimy podczas odmawiania „Wierzę …” oraz modlitwy wiernych.

LITURGIA EUCHARYSTII: Podczas przygotowania darów siedzimy. (Może się zdarzyć, że w czasie Mszy św. używa się kadzidła; wtedy wstajemy na okadzenie kapłana). Wstajemy na wezwanie: „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę …” i NIE klękamy po śpiewie „Święty, święty”, ale stoimy podczas CAŁEJ Modlitwy Eucharystycznej (z wyjątkiem konsekracji – ministranci sygnalizują dzwonkami, kiedy należy klęknąć i wstać), wstajemy na aklamację po konsekracji i stoimy już cały czas, aż do zakończenia śpiewu „Baranku Boży …”. W czasie wypowiadania słów konsekracji oraz ukazywania nam Hostii i kielicha z Krwią Pańską, nie czynimy żadnych gestów. (czyli np. nie uderzamy się w piersi lub nie skłaniamy głowy. Patrzymy w kierunku ołtarza.) W czasie znaku pokoju możemy najbliższym osobom podać rękę lub po prostu im się ukłonić. Klękamy po śpiewie albo recytacji „Baranku Boży…”. Wypowiadając na klęczkach zdanie: „Panie nie jestem godzien…” nie wykonujemy żadnych gestów. Komunię św. możemy przyjąć na stojąco bądź klęcząc na stopniu. Wracamy na swoje miejsce. Na wezwanie kapłana „Módlmy się” – wstajemy.

OBRZĘDY ZAKOŃCZENIA: Podczas ogłoszeń parafialnych siedzimy. Wstajemy na wezwanie „Pan z wami”. Błogosławieństwo i rozesłanie przyjmujemy w postawie stojącej. Ksiądz nas błogosławi, a my czynimy znak krzyża. Stoimy do momentu wejścia celebransa do zakrystii. Przez cały czas trwania liturgii włączamy się w śpiewy i odpowiadamy na wezwania.

Osoby chore lub starsze, lub z małym dzieckiem, mogą siedzieć w trakcie Mszy świętej.

UDOSTĘPNIJ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

PRZECZYTAJ TAKŻE

O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj przed Twój święty obraz, aby błagać o pomoc Twoją. Nie liczę na moje zasługi, ani na moje dobre uczynki, ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską…

O Matko Nieustającej Pomocy, z największą ufnością przychodzę dzisiaj do Ciebie, aby błagać o Twoją pomoc. Nie liczę na moje zasługi ani na moje dobre uczynki, ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela i na krew Jego wylaną na krzyżu dla naszego zbawienia. Tenże Syn Twój umierając, dał nam Ciebie za Matkę. Czyż więc nie będziesz dla nas, jak głosi Twój słodki tytuł, Nieustającą Wspomożycielką?

Ciebie więc, o Matko Nieustającej Pomocy, przez bolesną mękę i śmierć Twojego Boskiego Syna, przez niewypowiedziane cierpienia Twego Serca, o Współodkupicielko, błagam najgoręcej, byś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, której tak bardzo pragnę i potrzebuję …………….. (przedstaw Matce Bożej twoje prośby).

Ty wiesz, o Matko Przebłogosławiona, jak bardzo Jezus Odkupiciel nasz pragnie udzielić nam wszelkich owoców odkupienia. Ty wiesz, że skarby te zostały złożone w Twoje ręce, abyś je nam rozdzielała. Wyjednaj mi przeto, o Najłaskawsza Matko, u Serca Jezusowego tę łaskę, o którą w tej nowennie pokornie proszę, a ja z radością wychwalać będę Twoje miłosierdzie przez całą wieczność. Amen.

NOWENNA
DO MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY
W KAŻDĄ ŚRODĘ O GODZ.
17:00

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

DIECEZJALNE RADIO VIA

 

ZNAJDŹ MSZĘ ŚW.

 

VIDEO

 

VIDEO

 

AUDIO

 

AUDIO

 

TWITTER

 

FACEBOOK

 

WIADOMOŚCI

WIADOMOŚCI

RADIO WATYKAŃSKIE

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA

DIECEZJA RZESZOWSKA

RADIO WATYKAŃSKIE

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

YOUTUBE

KSM GORLICE GLINIK

FACEBOOK

@diecezjarzeszowska