„Nie zgub skarbu!” – pod takim hasłem, nawiązującym do ewangelicznych przypowieści o skarbie i perle(Mt 13,44-46), przebiegało od 29.01 do 02.02 parafialne zimowisko w Myczkowcach. Uczestniczyło w nim 33 dzieci i młodzieży, oraz animatorzy i opiekunowie.
Wyjazd, zorganizowany przez parafię MB Nieustającej Pomocy w Gorlicach, miał nie tylko rekreacyjny, ale również profilaktyczno-edukacyjny charakter. Na podstawie tekstów Ewangelii uczestnicy byli zaproszeni do odkrycia prawdy, że ich życie (ewangeliczny skarb) ma wielką wartość, jest cenne i dlatego wymaga ze strony człowieka zaangażowania i odpowiedzialności. Kolejne dni służyły uświadomieniu zagrożeń, które niszczą ludzkie życie. Poprzez pracę w grupach, spotkanie z przedstawicielami Policji oraz zajęcia profilaktyczne uczestnicy odkrywali potencjalne zagrożenia i szukali sposobów wyjścia z problemów. Zajmowano się m.in. uzależnieniami od alkoholu, narkotyków oraz sprzętu elektronicznego, bezpieczeństwem w internecie, odpowiedzialnym korzystaniem z mediów i bezpiecznym poruszaniem się po drogach.
Następny dzień był czasem poszukiwania sposobów na nudę i mądre zagospodarowanie czasu w swoim życiu. Zwieńczeniem pracy w grupach było napisanie „recepty na nudę” – każdy z uczestników miał okazję poczuć się jak lekarz wypisujący receptę dla pacjenta, tym razem ze środkami pomagającymi przezwyciężyć nudę.
Drugim elementem zimowiska był wymiar duchowy. Codzienna modlitwa, Eucharystia, były czasem odkrywania drugiej przypowieści – po poszukiwaczu pereł. Tym Poszukiwaczem jest Bóg, który widzi nas – każdego człowieka – jak cenną perłę, dla pozyskania której, gotów jest oddać wszystko. To „oddanie wszystkiego” dokonało się przez Jezusa, podczas Jego śmierci i zmartwychwstania.
Na zimowisku nie mogło zabraknąć czasu na zabawę, rozrywkę i turystykę. Warsztaty przyrodnicze, jazda konna, odwiedziny w mini-zoo oraz spotkanie z przewodnikiem bieszczadzkim były okazją aby lepiej poznać świat przyrody. Całość dopełniła wyprawa ścieżką turystyczną z Myczkowiec do Zwierzynia wokół przełomu Sanu. Ważnym punktem programu były codzienne zabawy na śniegu, jazda na sankach, konkurs budowli śnieżnych, a wieczorem, gry i zabawy, w tym zimowiskowy festiwal talentów.
W imieniu organizatorów składamy podziękowania dla Urzędu Miasta w Gorlicach za wsparcie w organizacji zimowiska.
Zachęcamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.