Jak załatwić wszystkie formalności?
- Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia narzeczonej lub narzeczonego.
- Na trzy miesiące przed ślubem narzeczeni (pełnoletni – ukończone 18 lat) zgłaszają się w kancelarii parafialnej do spisania protokołu badania kanonicznego narzeczonych przynosząc ze sobą:
- dowody osobiste;
- świadectwa chrztu i świadectwo bierzmowania. Świadectwo chrztu winno zawierać adnotację, że wydane jest do ślubu kościelnego i musi być wystawione nie więcej niż 6 miesięcy przed datą ślubu;
- świadectwa ukończenia katechizacji w szkole podstawowej i średniej (indeks do bierzmowania);
- zaświadczenie o ukończeniu katechezy przedmałżeńskiej;
- zaświadczenie z USC. Przy zawieraniu małżeństwa konkordatowego, tzn. małżeństwa kanonicznego mającego skutki cywilno-prawne, narzeczeni muszą przedłożyć 3 egzemplarze zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, (czyli o braku przeszkód cywilnych). To zaświadczenie wydaje Urząd Stanu Cywilnego w miejscu zameldowania jednego z nupturientów. Jest ono ważne 6 miesiące od daty wydania przez USC (w specjalnej rubryce podany jest termin upływu ważności zaświadczenia). Zaświadczenie musi być ważne w dniu ślubu, w przeciwnym razie ślub się nie odbędzie do czasu dostarczenia nowego zaświadczenia.
- Duszpasterz przeprowadza rozmowę z narzeczonymi i sporządza protokół na urzędowym formularzu. Celem rozmowy jest zbadanie, czy narzeczeni są stanu wolnego, czy nie zachodzą między nimi kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa i czy pragną zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła. Ustala się wstępnie termin ślubu i omawia sprawy związane z przygotowaniem do małżeństwa.
- Ślub powinien odbyć się w parafii, gdzie został spisany protokół przedmałżeński. W wyjątkowych sytuacjach narzeczeni mogą prosić swego księdza proboszcza o zezwolenie na ślub w innym kościele. Jest to licencja, którą można otrzymać po załatwieniu wszystkich formalności prawnych. Do otrzymania licencji należy także podać dokładny adres i wezwanie parafii, w której ślub się odbędzie. W wyjątkowych sytuacjach narzeczeni mogą prosić swego księdza proboszcza o zezwolenie na ślub i załatwienie wszelkich formalności z tym związanych w innej parafii.
- Zapowiedzi są głoszone lub wywieszane w gablocie przez dwie niedziele w parafii narzeczonego i narzeczonej. Podstawą ogłoszenia zamiaru zawarcia małżeństwa jest spisanie protokołu. Jeśli któraś ze stron należy do innej parafii, otrzymuje specjalne pismo dla swojego księdza proboszcza z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po wygłoszeniu zapowiedzi zaświadczenie przekazuje się do parafii, w której został spisany protokół.
- Narzeczeni są zobowiązani do udziału w kursie przedmałżeńskim (chyba, że takowy zrobili wcześniej) i w spotkaniach w Poradni Rodzinnej.
- Narzeczonych obowiązują dwie spowiedzi przedślubne – po spisaniu protokołu przedślubnego i dzień przed ślubem lub w dniu ślubu. Przy spowiedzi należy zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna.
- Sakrament małżeństwa jest udzielany podczas Mszy św. W dniu ślubu narzeczeni oraz dwóch pełnoletnich świadków (potrzebne są ich dowody osobiste) stawiają się w kancelarii, aby złożyć podpisy w księgach parafialnych i na zaświadczeniach z USC. Podpisy są potwierdzeniem woli wywarcia skutków cywilnych małżeństwa. Kapłan podpisuje się dopiero po zawarciu tego małżeństwa na potwierdzenie faktu zawarcia. Jedno z podpisanych zaświadczeń otrzymują nowożeńcy, drugie zostaje w aktach parafialnych, a trzecie zostaje przekazane przez księdza proboszcza w ciągu 5 dni do USC.
- Państwowy dokument potwierdzający zawarcie małżeństwa (a tylko ten jest ważny na forum cywilno-prawnym), nowożeńcy mogą odebrać jedynie osobiście w USC, do którego proboszcz odsyła zaświadczenie o zawarciu małżeństwa.
- Wykonywanie zdjęć, nagrywanie, filmowanie podczas uroczystości powinno być wykonywane przez osoby do tego upoważnione i za zgodą księdza.
Sakrament małżeństwa
Bóg stworzył człowieka z miłości, powołał go także do miłości, która jest podstawowym i wrodzonym powołaniem każdej osoby ludzkiej. Człowiek został bowiem stworzony na obraz i podobieństwo Boga, który sam „jest miłością”. Ponieważ Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, ich wzajemna miłość staje się obrazem absolutnej i niezniszczalnej miłości, jaką Bóg miłuje człowieka.
***********************
Małżonkowie w obecności kapłana udzielają sobie sakramentu małżeństwa. Zgoda, przez którą małżonkowie oddają się sobie i przyjmują wzajemnie, zostaje przypieczętowana przez samego Boga. Przymierze małżonków zostaje włączone w przymierze Boga z ludźmi. Prawdziwa miłość małżeńska włączana jest w miłość Bożą.
**********************
Łaska właściwa sakramentowi małżeństwa jest przeznaczona dla udoskonalenia miłości małżonków. Przez tę łaskę wspomagają się wzajemnie w życiu małżeńskim oraz w przyjmowaniu i wychowaniu do świętości potomstwa. Źródłem tej łaski jest Chrystus. Kościół nadaje wielkie znaczenie obecności Jezusa na godach w Kanie. Widzi w tym zapowiedź, że od tej pory małżeństwo będzie skutecznym znakiem obecności Chrystusa.
***********************
Miłość zmierza do jedności jak najbardziej osobowej, która nie tylko łączy w jedno ciało, ale prowadzi do tego, by było jedno serce i jedna dusza. Małżonkowie powołani są do ciągłego wzrostu w tej komunii. Miłość chce być trwała; nie może być „tymczasowa”. Ta wewnętrzna jedność, a także dobro dzieci wymagają pełnej wierności małżonków. Przez swoją wierność małżonkowie mogą być świadkami wiernej miłości Boga.
**********************
Podstawowym zadaniem małżeństwa i rodziny jest służba życiu. Rodzina jest nazywana „domowym Kościołem”, jest pierwszą szkołą życia chrześcijańskiego i pewnego rodzaju „szkołą pełniejszego człowieczeństwa”.
Świadkami sakramentu małżeństwa mogą być:
- katolicy, którzy żyją zgodnie z wszystkimi przykazaniami Bożymi i nauką Pana Jezusa,
- uczestniczą w niedziele i święta we Mszy św. i systematycznie przystępują do spowiedzi i Komunii św.
Nie mogą być świadkami:
- żyjący w małżeństwie bez ślubu kościelnego,
- młodzież, która nie uczęszcza na katechizację,
- kto nie przyjął sakramentu bierzmowania,
- obojętni religijnie,
- prowadzący gorszący tryb życia.
Nie ma ślubów z przyjęciem weselnym:
- w Adwencie,
- w Wielkim Poście,
- w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.
Katechezy przedmałżeńskie:
Na terenie Gorlic katechezy przedmałżeńskie rozpoczynają się w różnych parafiach. Poniżej umieszczamy orientacyjne zestawienie tych katechez i miesięcy ich rozpoczęcia. Podane tu informacje mają charakter orientacyjny. Przed wzięciem udziału w katechezach należy skontaktować się bezpośrednio z duszpasterzami lub dostosować się do informacji zawartych w ogłoszeniach danej parafii.
- Adwent – Bazylika Narodzenia NMP w Gorlicach
- Wielki Post – Parafia św. Jadwigi Królowej w Gorlicach
- Czerwiec – Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach – Gliniku
- Wrzesień – Parafia św. Andrzeja Boboli w Gorlicach
Alternatywnie do spotkań w parafii, możliwe są także następujące formy realizacji katechez – adresowane wyłącznie do par:
- Centrum Pojednania „La Salette” w Dębowcu
- „Wieczory dla zakochanych”, prowadzone przez Ruch Spotkań Małżeńskich,
- katechezy w formie rekolekcyjnej, organizowane przez Dom Rekolekcyjny w Niechobrzu, oraz Dom Diecezjalny „Tabor”.
Katechezy przedślubne:
Katechezy przedślubne oraz spotkania w Poradni Życia Rodzinnego są uzupełnieniem spotkań z duszpasterzem w kancelarii parafialnej. Zawsze realizowane są jako integralna całość. Innymi słowy, nie ma możliwości uzyskania ważnego zaświadczenia na podstawie obecności jedynie na katechezach lub jedynie w Poradni. Raz wydane zaświadczenie ważne jest bezterminowo dla konkretnej pary. Do uzyskania zaświadczenia wymagana jest obecność i aktywny udział obojga na wszystkich punktach programu.
********************
Na przygotowanie bezpośrednie do przyjęcia sakramentu małżeństwa w Diecezji Rzeszowskiej składają się 3 katechezy przedślubne i 3 spotkania w Poradni Rodzinnej.
Katechezy przedślubne prowadzone są w formie dni skupienia dla narzeczonych w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Dzień skupienia rozpoczyna się Mszą św. o godz. 10.00 w Domu Katechetycznym przy parafii p.w. Narodzenia NMP w Gorlicach (obok Bazyliki Mniejszej).
Telefon kontaktowy P. Elżbieta Trybus 508 189 172 – PORADNIA RODZINNA
Poradnia Rodzinna przy Gorlickiej Bazylice czynna jest w każdy czwartek od godz. 17.00.