Modlitwa różańcowa w intencji zmarłych odmawiana jest codziennie o godz. 17:00.

Papieski Twitter

Uroczystość Bożego Ciała: co warto wiedzieć?

Już w najbliższy czwartek (20 czerwca) przeżywać będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Główne obchody oraz procesja będzie mieć miejsce na Osiedlu Górnym, gdzie od godz. 10:30 rozpocznie się Msza św. Po niej przejdziemy procesją eucharystyczną, która jest częścią liturgii, zatem powinna mieć pobożny charakter. Pamiętajmy, aby zachować modlitewne skupienie. Nasza redakcja zadba o obsługę medialną i uwiecznienie tych wydarzeń w relacji zdjęciowej, zaś nad bezpieczeństwem czuwać będzie Policja.

Prosimy mieszkańców Górnego Osiedla o posprzątanie placu, uliczek, przygotowaniu ołtarzy i udekorowaniu okien w mieszkaniach. Prosimy, aby:

-pierwszy ołtarz przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Wyszyńskiego nr 25, 29, 31.

-drugi ołtarz przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Sikorskiego nr 3, 5, 7.

-trzeci ołtarz przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Sikorskiego nr 1 i z ul. Wyszyńskiego nr 33

-czwarty ołtarz przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Wyszyńskiego nr 17 i 19.

Konstrukcje ołtarzy prosimy o odebranie we wtorek po południu.

Prosimy, by ołtarz główny, przy którym zostanie odprawiona Msza św. przygotowali mieszkańcy bloków z ul. Wyszyńskiego nr 23, 27, 35 oraz mieszkańcy domów prywatnych Górnego Osiedla.

boże ciało


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest zawsze w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Początki tej uroczystości sięgają XIII w., kiedy to miała miejsce pierwsza procesja eucharystyczna.

Następnie papież Urban IV (29 VII 1261 - 2 X 1264), który wcześniej był archidiakonem katedry w Liege i patriarchą Jerozolimy, w roku 1264 wprowadził to święto w Kościele jako festum Corporis Christi (święto Ciała Chrystusa). Papież Urban IV ustanowił tę uroczystość bullą „Transisturus”. Impulsem bezpośrednim do ustanowienia święta miał być cud, jaki wydarzył się w Bolsenie. Kiedy kapłan podczas Mszy św. łamał zgodnie z rytem konsekrowaną Hostię, ta niespodziewanie zaczęła krwawić. Krew sączyła się po jego palcach i spłynęła na korporał. Papież Urban IV, który w tym momencie przebywał w Orvieto, zawiadomiony o tym cudzie, zabrał święty korporał. Do dnia obecnego znajduje się on w bogatym relikwiarzu w katedrze w Orvieto. Urban IV polecił również św. Tomaszowi z Akwinu opracowanie tekstów liturgicznych do Mszy św. i do Liturgii Godzin kapłańskich. Akwinata uczynił to po mistrzowsku. Tekstów tych używa się do dziś - zwłaszcza często śpiewany jest hymn „Pange lingua” („Sław, języku”...) i jego dwie ostatnie zwrotki („Przed tak wielkim Sakramentem”).

Wkrótce świętu zaczęły towarzyszyć uroczyste procesje. Początkowo, w latach 1265-75 odbywały się one w Kolonii, a w XV wieku - w całych Niemczech, Anglii, Francji, Polsce i północnych Włoszech. W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało świętowano w 1320 r. w diecezji krakowskiej, na polecenie biskupa Nankera. Niektóre źródła podają, że po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Śpiew Ewangelii przy czterech ołtarzach pojawia się w diecezji płockiej ok. 1430 r.
Papież Klemens V (5 VI 1305 - 20 IV 1314) odnowił święto, które po śmierci Urbana IV zaczęło zanikać. Papież Jan XXII (7 VIII 1316 - 4 XII 1334) zatwierdził je dla całego Kościoła. W 1391 r. papież Bonifacy IX nakazał obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono.
Zwyczaj organizowania procesji Bożego Ciała w Rzymie, na via Merulana (od Bazyliki św. Jana na Lateranie do Bazyliki Matki Bożej Większej), przywrócił Jan Paweł II w pierwszym roku swojego pontyfikatu. Zwyczaj ten został bowiem zawieszony w 1870 r., po upadku Państwa Kościelnego.

źródło: własne oraz niedziela.pl


Pobieranie...

Pobieranie...

Pobieranie...

Polecamy

Najnowsze galerie

Informacje Episkopatu